VÝROČNÍ ZPRÁVA PŘEDSEDY MO MRS NOVÁ VES

Vážené kolegyně rybářky, vážení kolegové rybáři, milí hosté, dovolte mi abych vás také přivítal na výroční schůzi naší MO a seznámil nás se zprávou o činnosti výboru a celé organizace od minulé VČS.

Nejdůležitější akcí minulého roku byl bezpochyby 7. sjezd MRS konaný 1. října ve Žďáru nad Sázavou, kde se sešlo na 340 delegátů zvolených na výročních schůzích MO. Projednávaly a schvalovaly se zde podklady pro další směřování Moravského rybářského svazu.

Tohoto jednání se za naši organizaci zúčastnil ing. Procházka, P. Melkus, J. Strážovský a já. Loňská VČS nám uložila přednést Vaše požadavky na změny, ať už v BPL či ve stanovách a statutu MRS. SJEZD jako nejvyšší orgán MRS zvolil ze svého středu novou RADU, novou SKRK a KÁRNÝ SENÁT na další čtyřleté funkční období. Ze závěru podle mého názoru nepřipraveného chaotického, možná až trapného průběhu jednání, jemuž zhruba půl hodiny byla přítomna i předsedkyně sněmovny p. Němcová (žďárská rodačka) vyplynuly určité změny v dokumentech svazu, se kterými Vás musím seznámit. Vezmu jen ty nejpodstatnější.

1. Ruší se zápisné u mládeže do 15. let (byly to 3 stovky).
2. Organizace může na základě usnesení VČS rozhodnout o splnění pracovní povinnosti finanční náhradou 50 Kč za hodinu všemi členy mimo mládeže do 15 roků.
3. BPL se doplňují o podstatnou věc a to, že dospělý rybář může v rámci své platné povolenky provádět praktikou výuku rybolovu mládeže do 8. let na vodách mimopstruhových.
4. Kdo uchovává ryby ve vezírku nebo jiném zařízení po ukončení lovu (musí být označen svým jménem, č. povolenky a jejich výdejcem.)

A poslední věc se týká vod pstruhových a to zákaz změny způsobu lovu ryb v jednom dni a o umístění kulového plovátka pouze na konec sestavy. Tolik ke sjezdu. Případné dotazy se pokusíme vysvětlit v diskuzi.

Rok 2011 byl rokem oslav 90. výročí založení naší organizace. O tom jsem informoval na minulé výroční schůzi. V polovině září k tomuto jubileu proběhly slavnostní rybářské závody na Žabárně. Tuto akci přišlo podpořit 76 závodníků (z toho bylo 5 dětí). Byli pozváni čestní členové, bývalí předsedové a hospodáři, rovněž tak i hosté z organizací, se kterým spolupracujeme. Do rybníčku přišla násada pěkných kaprů z Krumlova, byly připraveny pěkné poháry, zajištěno tradiční kvalitní zázemí. Pro tuto příležitost na památku oslav jsme nechali vyrobit rybářské čepice s výšivkou loga MO. Samotné závody se závody moc nazvat nedaly. Ryby tento hezký den pojaly taktéž slavnostně a tak o záběry byla nouze. Bylo uloveno 20 kaprů, 2 líni, 1 amur a 1 candát. Hodnotily se ryby pouze nad 25 cm. Vítězem se stal Karel Brada. Největší rybu – amura- ulovil Miloš Dymák. Já osobně asi myslím, že při takovýchto slavnostech nejde až tak o rybu, jako o příležitost se sejít a podělit o zážitky s kamarády a bývalými nejvyššími představiteli noveské rybářské základny … I když někteří jsou možná jiného názoru… Poslední věc k tomuto tématu. Je možnost si zakoupit čepice zde v sále.

Od dvou nejvýznamnějších akcí minulého roku přejdu nyní k běžnému kolotoči informací o tom co se dělo u nás v organizaci. Já vím, že některé věci ode mne slyšíte už poněkolikáté, ale musím je opakovat stále. Cíle naší organizace jsou velké a s tím jsou spojeny i některé problémy. Ale jsme tu od toho, abychom se s nimi vypořádali pokud možno co nejlépe a v co nejkratší době. Nic není o jednotlivcích (byť třeba sebelepších), ale vždy o dobrém kolektivu, podporujícím právě ty vyčnívající jednotlivce.

Základních úkolů, jako je péče o svěřené revíry, ať už pstruhový či mimopstruhový místní, výrobu rybí násady, společenské události v organizaci, prodeje povolenek, sumarizace úlovků, závody, hospodaření organizace, kulturní akce atd. jsme se zhostili jako v letech předešlých velmi dobře. Určitý vyšší standard se od nás již vlastně očekává. Už pár let nejsme malou organizací, povýšili jsme do kategorie těch středních – naše členská základna se drží okolo těch 630 – 650 lidí včetně mládeže… (jsme za to rádi)… Neskrývám skutečnost, že se s tím občas objevují i problémy, jako jsou těžce dohledatelné adresy při doručování informací, docházka na různé akce, ať jsou to brigády či třeba i výroční členská schůze. Pokoušíme se o nápravu různými formami – třeba i internetovými informacemi k aktuálním událostem na našem webu. Zde je zdokumentována část naší činnosti. Od začátku roku probíhal prodej povolenek podle již zažité tradice, jak ve zbrojnici, tak zde v sále. Bez problémů. Dva nejvyšší nápory tradičně zažíváme při vracení sumářů a posledním termínu zaplacení členství koncem února. Sumáře se nám vrací až na pár vyjímek v termínu,ale s vyplňováním je stále stejný problém.Spousta se jich vrací úplně prázdných,někteří rybáři píší jen docházky kdy ulovili rybu.Stále jsou mezi námi i rybáři co si pletou druhy ryb.Pro zpracování celkové sumarizace je to spousta zbytečného času navíc. Další perličkou jsou mnohdy nadsazené nesmyslné váhy ryb.Asi inspirace z časopisu rybářství-… konkrétní zapsané úlovky v NEJ…Úlovcích v další zprávě.

Poslední lednovou sobotu se v Biskoupkách rybáři se svými partnery a kamarády bavili na tradičním rybářském plese. Díky pěkné tombole včetně živých ryb jsme opět zaplnili kulturák do posledního místečka. Pohodlí v případě dovozu i odvozu na ples přidává na spokojenosti návštěvníků. Rybářský ples má prostě i v době krize a nejistoty zaměstnání stále dobrý kredit. Přináší nám i nezanedbatelný příjem do kasy.

Zimní období je spojeno s neomylnými nálety kormorána velkého,který spolu s norkem,volavkou šedou soustavně vypleňuje náš pstruhový revír. Vloni na podzim po setkání pstruhařů v Bojkovicích přišel hospodář s řešením omezení náletu kormoránů na řeku. Ve spolupráci s muškaři z Bojkovického klubu v prosinci ,ve čtyřech úsecích od skály nad táborem po žabárnu, páskami a provazy přetaženými z jednoho břehu přes vodu na druhý, vyzkoušeli pokus zamezit kormoránovi dosednout na klidnou vodu na tůních. Bohužel výsledek opatření běžně fungující na Slovensku a v Německu je nulový,jelikož právě v nejsilnějších mrazech a nejvyšších náletech, po výhrůžkách statisícových až miliónových pokut z ochrany přírody,se musely pásky odstranit. Toto opatření velice těžce rozdýchává především hospodář dodnes, nicméně nastartovalo další kroky na vyšších institucích nejen u rybářů. Bude to ještě dlouhodobý boj. Kdo chodí okolo vody i v zimě, jistě mu neuniklo pozornosti několik padlých stromů. Ano k již zmiňovaným predátorům a vydrám přibyli ještě bobři. Ti sice ryby nežerou, ale v nejhezčích místech na řece položí pár stromů, vytvoří úkryt pro ryby a rybářům trochu ztíží lov.

Pravidelně v měsíci únoru probíhá školení rybářské stráže v Letkovicích , kde pan Chleboun za profesionální stráž , pan Procházka za státní správu a naši porybní spolu s ivančickými kolegy proberou své poznatky a zkušenosti z kontrol u vody. Je to takové přátelské posezení s řadou kamarádských rad jak od Františka tak i Pavla při řešení přestupku od domluvy až po řešení kárnou komisí MRS a státní správou. Když jsem se dotkl RS a provinění rybářů proti BPL, musím se zde zmínit o tom jak si kolegové rybáři kontrolují kompletnost dokladů po prodeji a následné docházce k vodě. Zahájená na Žabárně, kontrola profistráží Mir. Votavou a hned 4 přestupky a zbytečné řeči během jednoho obejití rybníčku. Naštěstí díky mobilům se včas stihla sjednat náprava,ale je člověku trapně, když po pár metrech za rybáři slyšíte „ máte nádherný rybník,moc pěkný kapry,pořádek tady i na řece, ale neskutečný bordeláře rybáře … udělej si pořádek“. Možná velké štěstí, že profíci k nám jezdí jen na zahájenou. Na druhou stranu jsme jedni z mála organizací, která neměla zabavenu povolenku. Napomenutí a upozornění však byly. Od července máme o 2 porybné víc a 5 jich má celosvazové oprávnění. O jejich práci určitě poinformuje hospodář a zároveň vedoucí RS pan Melkus.

Společenské dění si hlídá jednatelka paní Drah. Karásková a s tradiční pečlivostí neopomene snad jediného kulatého oslavence od 50. let výše. K životním jubilejím, svatbám zasíláme přání, k významnějším jubilejím dárkové balíčky a koše. K úmrtí v rodině rybáře zasíláme kondolence… Rybářskou tématiku propaguje coby dlouholetá vedoucí knihovny v obci, půjčování časopisů Rybářství a Kajman pro starší, ale i dětské čtenáře. Koncem roku rozesíláme informační buletin s veškerými informacemi potřebnými pro rybáře. Má dobrý ohlas.

Třikrát v roce provádíme školení nových adeptů rybářského řemesla. Dvakrát v jarních měsících a jedenkrát na podzim. Termíny jsou hlášeny jak na krajský úřad, tak i na ministerstvo. Předseda organizace se pravidelně zúčastňuje jednání svazového výboru. Hospodář dvakrát ročně dochází na poradu hospodářů a aktivně prosazuje zatraktivnění našeho pstruhového revíru násadami trofejních ryb.

S jarem se otvírá cesta k výlovům a nejinak tomu bylo i u nás. Po zimním úřadování kormoránů je vždy potřeba řeku oživit. Převážná část ryb do revíru šla z našeho rybochovu v Alexovicích, zbytek v průběhu roku se dosazuje nakupovanou rybou. Ať už atraktivními velkými potočáky a siveny a nebo tržním duhákem. Samozřejmě neopomínám zarybnění lipanem a parmou. Tyto ryby už ve formě ročka.

9. dubna se v Alexovicích sešla stálá rybolovná četa a pustila se do práce. Než se objevil svazový tajemník s kamarády a terénním vozidlem s raftem, byla již část ryb slovená, přebraná a nachystaná k odvozu. Mezi tím samozřejmě už Pavel obvolal stálé odběratele z Mohelna a Znojma. Nově přijeli i Tišnováci pro potočáka. Loňskou zimu nalítl kormorán i na Svratku a kvalitně vybral generační hejna lipanů. Takže nejen Dyje a Jihlavka, ale už i Svratka začíná být po jaru bez života. Chlapi z Tišnova byli nadmíru spokojeni jak s velikostí, tak s množstvím a tak si odvezli 2000 kusů PO2. Stejně tak náš kamarád Slavoj Svoboda do Znojma 2000 potočáků PO2. No a Jirka Ostatek do Mohelna by tradičně bral co by šlo. Dostal 1000 ks potočáka PO2 a 2000 ks duháka. Celkově jsme prodali do svazových revírů 350 kg potočáka za 66 200Kč a 300 kg duháka za 25 500Kč. Přebírkou propadlo necelých 2800 ks nejmenších a ti se vrátili zpět do rybochovu. Z těch dorůstá během roku mírová ryba. Z minulé násady jsme jich vloni slovili zhruba 850 kusů a vážili přes 250 kg. Tyto ryby šly pouze k nám na revír. Spolu s 580 kg menších potočáků od 16 do 22 cm (6 900 ks) a 5 q (3 400 ks) duháků. Rozvoz zajišťovaly dva tréňáky a zásobovaly raft do pozdních odpoledních hodin. Takže po celém úseku od skály pod Havranem až do most do Biskoupek byla rovnoměrně vysazena menší i větší ryba. Vše bylo zdokumentováno a snímky je možno vidět na našich stránkách. Doporučuji – stojí to za podívání. Druhý den jsme přelovili agregátem zbytek, vystříkali, odbahnili, vyvápnili a napustili pro další násadu. Samozřejmostí na výlovu je i občerstvení, které dodává sílu pracujícím rybářům. Se závěrečnou bilancí výlovu Vás seznámí hospodář. Koncem srpna se třídili velcí potočáci a zhruba 110 kg jich bylo prodáno za tržní cenu na soukromý revír do Jestřabic. Dalších 17 tisíc na účtu k dobru.

Teď přejdu k závodům a sportovním úspěchům našich rybářů. Začnu nejprve závody na Žabárně, které proběhly za sychravého deštěm zkrápěného počasí v sobotu 28. a v neděli 29. května. V sobotu se počasí odrazilo i na slabší návštěvnosti, ať už závodníků, tak i příchozích, jenž byli zvyklí si udělat pěkný výlet spojený s chutným občerstvením. Závodu dospělých se zúčastnilo 111 rybářů a chytili celkem 223 ryb. Z toho bylo 105 kaprů. Největší měřil 62 cm. 59 rybářů chytilo alespoň 1 rybu. Zvítězil Oldřich Žalud, který chytal pouze plotice a měl obrovský náskok 670 bodů před druhým Romanem Kalvodou a třetí byl Tonda Králík. Mezi ženami zvítězila Jana Wollnerová před Libuší Chrástovou a Pavlínou Kocourkovou. Všichni jmenovaní si odnesli poháry a poukazy na rybářské potřeby. Nedělní závody mládeže ke dni dětí proběhly za příjemného počasí a přišlo 95 mladých rybářů. Jak už je tradicí, opět měli občerstvení a vstup zdarma a ještě k tomu drobnosti a DVD do igelitky. Závodníci soutěžili ve dvou kategoriích – do 10 let a pak od 11 do 15 let. V mladší kategorii zvítězila Valerie Samlíková před Denisem Hoškem a Adélou Kocourkovou. V kategorii starších Jakub Husák před Ondřejem Doubravou a Eliškou Šlapanskou. Mladí rybáři ulovili celkem 111 ryb. Z toho bylo 33 kaprů, které si odnesli domů. 40 rybářů chytilo alespoň 1 rybu a odneslo si cenu. Ti nejlepší samozřejmě pěkné poháry, poukaz a sami si vybrali cenu. Závěru patří vždy společné foto všech oceněných. Dětem se po tříletých propršených závodech tentokrát moc od vody ani nechtělo a už se některé ptaly, kdy budou závody znovu.

Na řece se uskutečnil v květnu tradiční závod juniorů o pohár METROSTAVU a to v úseku od lhánické louky pod Vertex. Stejně jako v roce 2010 poslední nominační závod na juniorské MS v Itálii. Vítěz poháru METROSTAVU Lukáš Starýchfojtů si dovezl i titul mistra světa. V tomto závodě byl chycen největší potočák 560 mm a celkem 1040 ryb. Což je 37 ryb na závodníka. V červnu jsme v úseku od tábora po Vertex spolupořádali s MK AKVAREST 3. ročník Jihlavského poháru o putovní pohár předsedy naší MO. I tento závod má dobrý zvuk a na předzávodním večerním rautu pod Templákem jsou slyšet jen slova chvály na zarybněnost našeho revíru od závodníků z celé ČR. Díky kamarádovi Milanovi Čubíkovi začíná mít závod i mezinárodní charakter. Tentokrát přivezl závodníka z Holandska René Koopse. Ten se v závodě neztratil a ve 44ti členném poli obsadil pěkné 20. místo s 32 rybami.Tohoto závodu se aktivně zúčastnili i 4 naši muškami Josef Toufar, Karel a Aleš Diváčtí a Mirek Skála. Největší ohlas však vzbudil 10-ti letý Dominik Simon s výhrou- dárkovým balením Staropramenu, kterou si sám vybral. Vítězem se stal Tonda Pešek s úlovkem 74 ryb. Celkem se chytlo 1342 ryb což je průměr 31 ryb na závodníka. Na podzim 8. října se opět v okolí Templáku od mostu po skálu nad táborem konal poslední závod a to mistrovství MRS. To mělo bohužel nejslabší účast, ale zato máme dva naše závodníky v první patnáctce. Vítězem se stal a titul z předloňského roku obhájil Aleš Divácký a na pěkném čtrnáctém místě se umístil nestor muškařů Ivan Macháček dnes už devětašedesátník.Bylo zážitkem vidět jak osmašedesátiletý Pepa Ambroz lítá vodou jak mladík. Závodníci v průměru nachytali 21 ryb na hlavu.

V uplynulém roce jsme navezli novou příjezdovou cestu k Žabárně, která zároveň bude sloužit jako zábrana před vyplavením rybníčku. Dílo není bohužel ještě dodělané. Musí se dorovnat hlínou a pak zatravnit, aby splynulo s krajinou. Bude zde příležitost odpracovat ještě spousta brigádnických hodin. Stejně tak na rybochovu, se kterým máme letos velké plány. V uplynulém roce jsme nechali zpracovat studii na vybudování nové části rybochovu čítající 7 koryt a nového napájecího i odtokového potrubí. Stávající část zatím bude sloužit dál a až se vybuduje část nová, ryby se přeloví a bude se opravovat starý kanál. K tomuto kroku nás vedl zprvu nedostatek kapacitních prostor a na podzim po vytrávení větší části potočáků způsobené průsakem z kanalizace Alexovic i fakt, že dno a stěny propouštějí právě tyto splašky z nekvalitní kanalizace. Nyní již máme zpracován projekt a požádáno o stavební povolení. Zároveň s tímto dílem máme podanou žádost a i příslib svazu o dotaci a bezúročnou půjčku na tuto akci. Z našich peněz bychom to nezbudovali. Tuto stavbu zahájí firma BETOSTAV ihned po výlovu okolo 10. dubna. Začátek budeme hradit ze svých úspor a pak z peněz od MRS. Víc o tom poví v případě vašeho zájmu pan hospodář, který tuto investici má na starosti. Samozřejmě, že bude potřeba i spousta práce, kterou budeme řešit formou brigád. Budeme rádi pokud přiložíte ruku k dílu, abychom tuto akci dotáhli do zdárného konce. Naše telefony znáte.

V poslední části své zprávy bych se chtěl zmínit o práci výboru v celém čtyřletém období. Právě nastal čas konce jedné etapy a díky volbám, které dnes proběhnou bude před nově zvoleným výborem další určitě nelehká budoucnost. Odstupující výbor pracoval v devítičlenném složení. Statutárními zástupci organizace byli předseda František Kulhánek, místopředseda pan Ivo Dubšík, jednatel paní Drah. Karásková. Začátkem minulého roku proběhla změna ve funkcích pokladníka a účetního organizace. Na místo odstupující paní Jany Dubšíkové a pana Jindřicha Novotného byli kooptováni ing. Pavel Procházka do funkce pokladníka a paní Ivana Klímová do funkce účetní. Do dalšího volebního období už nehodlají kandidovat vzhledem k věku a zdravotním problémům paní Karásková a pan Dubšík.

Výbor organizace se scházel pravidelně jedenkrát měsíčně a to první čtvrtek v měsíci zde v sále u Slavíků a řešil problémy organizační (zpřesňování evidence členů, výdej povolenek, práci s mládeží, kulturní činnost, přijímání a školení nových členů a další věci spojené s hladkým a kvalitním fungováním organizace), dále ekonomické problémy, brigádnickou činnost a samozřejmě starost o revíry a rybochovné zařízení. Docházka na schůze byla poměrně slušná (zhruba 80%), kolektiv v rámci možností na všech akcích spolupracoval, snad jen diskuse mohla být bohatší a věcnější. Myslím si však, že během uplynulých čtyř let je za námi vidět kus poctivé a prospěšné práce. Byly to krásné chvíle, ať už při vydařených kulturních akcích nebo při vyhlašování výsledků povedených závodů. Vidět radostné tváře úspěšných malých i velkých lovců. Dokázali jsme se sejít a pobavit na výjezdních zasedáních pod Templákem při příležitosti oslav kulatých narozenin členů výboru, rozloučit se při smutných příležitostech s našimi dlouholetými přáteli rybáři…. S čistým svědomím mohu říct, že si stále držíme velice dobré jméno v rámci svazu, i na poli pořádání sportovních akcí republikového charakteru. Útulné prostředí Žabárny nám závidí spousta okolních organizací. A pokud vše vyjde, budou závidět po dalších letech i pěkný rybochov. Vysoce je ceněna i práce hospodáře, který neustále dorybňuje ke spokojenosti rybářů po zimě vždy vybranou řeku. Hospodaření organizace je dobré. Nikdy nebyly svazovými orgány shledány vážnější problémy a svaz s námi rád spolupracuje. Viz výlov a násady z raftu nebo teď poskytnutí dotace a bezúročné půjčky. Tohle vše bychom nedokázali bez pomoci členů KRK, kteří rovněž docházejí na schůze výboru a několika obětavých kamarádům i zde přítomných. Byli bychom velice rádi kdyby jich bylo víc. Na tomto místě bych chtěl všem zmíněným poděkovat za odvedenou kvalitní práci. Nesmím opomenout i dlouholeté vstřícné sponzory Slávka Opálku, manžely Mosoriakovy, Aleše Diváckého, bratry Slaninovy, Jirku Kloce a řadu dalších, které bych nerad opomněl. Věřím, že dál v rámci svých možností nám budou nadále pomáhat. Ještě jednou mnohokrát děkujeme. Rovněž bych rád poděkoval odstupujícímu výboru za odvedenou práci a nově zvolenému popřál chuť do práce a nenechat se odradit případnými dílčímí neúspěchy.

Všem rybářům, jejich rodinným příslušníkům, přátelům krásné přírody jménem celého výboru i jménem svým přeji hlavně pevné zdraví.

                                         Přátelé ……… PETRŮV ZDAR